Placówka wsparcia dziennego
"Ognisko Tęcza"

ul. Kościelna 2
05-830 Nadarzyn
tel. (22) 739 73 11
ognisko@nadarzyn.pl
Filia: Młochów
ul. Mazowiecka 5A
tel. (22) 729 90 47
tecza.mlochow@wp.pl

9 września - Światowy Dzień FASKobiety oczekujące narodzin swojego dziecka nie powinny pić alkoholu pod żadną postacią - 9 września Światowy Dzień FAS

 

W Polsce, co roku rodzi się około 9000 dzieci z zaburzeniami spowodowanymi spożywaniem alkoholu przez matkę w ciąży a do sięgania po alkohol podczas ciąży przyznaje się ok. 30 % kobiet.
Czym jest Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) ? Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka ? Jakie są skutki picia alkoholu przez kobietę w ciąży?

 

Alkohol jest tak powszechny w naszym życiu, że często zapominamy iż jest substancją toksyczną. Szczególnie w okresie płodowym, kiedy kształtują się poszczególne organy alkohol zaburza ich prawidłowy rozwój. Przenika przez łożysko i jak podają specjaliści pół godziny po spożyciu alkoholu przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Konsekwencje picia alkoholu przez kobietę w ciąży są nieodwracalne - a uszkodzenia, które mogą przyjmować różnorodne formy od mikrouszkodzeń układu nerwowego i poszczególnych narządów do pełnoobjawowego FAS .


Zespół zaburzeń u dzieci z FAS dotyczy wad wrodzonych, somatycznych oraz neurologicznych. Dzieci z FAS mają niski wzrost, małą głowę, dysmorfie twarzy ( m.in. oczy osadzone szeroko, nos najczęściej krótki i zadarty, słabo zaznaczona lub brak rynienki nosowej, bardzo cienka górna warga, twarz dość plaska , szeroka, uszy nisko osadzone , mały podbródek i broda). Dzieci rosną powoli, wykazują brak apetytu, ponadto wiele osób z FAS ma źle ukształtowane serce, nerki, przewody moczowe, ich mięśnie są słabe. W wyniku uszkodzenia mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego dzieci mają zaburzenia pamięci, koncentracji uwagi, są nadpobudliwe i nadwrażliwe na dźwięk i dotyk, skłonne do niekontrolowanych wybuchu gniewu.
Skutki fizyczne, intelektualne, emocjonalne są nieodwracalne i odczuwalne przez całe dzieciństwo oraz dorosłość.
Należy pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla nienarodzonego dziecka !


Światowy Dzień FAS (ang. World FAS Day) – obchodzony jest na świecie 9 września.

 

Akcje podejmowane w tym dniu mają na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.
Kobiety oczekujące narodzin swojego dziecka nie powinny pić alkoholu pod żadną postacią.

 

FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec. Dotyka ok. 1 na 100 osób w Ameryce Północnej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkodliwego wpływu alkoholu na płód zapytaj o to swojego lekarza. Więcej informacji na temat FAS można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.ciazabezalkoholu.pl, www. fas.edu.pl

 

Krystyna Masłowska - Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

 

Źródło:
1. www.ciazabezalkoholu.pl
2. www.parpa.pl
3. www.wikipedia.pl
4. Ryś M. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla nienarodzonego dziecka „Trzeźwymi bądźcie” Nr 3, czerwiec 2014 OAT
5. https://brpd.gov.pl/aktualnosci/wiedza-o-fas-powinna-byc-upowszechniana
 


© Gminne Ognisko Dziecięco-Młodzieżowe "Tęcza"

Projekt i realizacja: 10M