Gminne Ognisko Dziecięco-Młodzieżowe "Tęcza"
ul. Kościelna 2
05-830 Nadarzyn
tel. (22) 739 73 11
ognisko@nadarzyn.pl
Filia: Młochów
ul. Mazowiecka 5A
tel. (22) 729 90 47
tecza.mlochow@wp.pl

Piknik RodzinnyX Piknik Rodzinny

X Piknik Rodzinny tradycyjnie rozpoczął się Mszą św. polową w intencji dziękczynnej z okazji 10.lecia Parafialnego Caritas, z prośbą o błogosławieństwo Boże dla Ofiarodawców, Darczyńców, Wolontariuszy oraz Rodzin. Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Zembrzuski Dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej a oprawę muzyczną uświetnił zespół En Christo.

 

Tegoroczny piknik był wyjątkowy ponieważ świętowaliśmy 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości a także 10. lecie powstania Caritas przy parafii św. Klemensa. Inicjatorem, pomysłodawcą powstania Caritas w Nadarzynie był ks. proboszcz Andrzej Wieczorek; natomiast osobą odpowiedzialną i oddaną całym sercem temu dziełu jest Pani  Stefania Łęcka wraz z Wolontariuszami i Księżmi: wspomnianym ks. proboszczem Andrzejem Wieczorkiem, ks. Jerzym Jędrzejewskim i ks. Jarosławem Kuśmierczykiem.

Pani Stefania Łęcka podsumowała pracę Parafialnego Caritas i złożyła serdeczne podziękowania dla Darczyńców, Ofiarodawców, Wolontariuszy za wieloletnią współpracę, troskę i aktywne włączanie się w prowadzone dzieła, dzięki którym możliwa była tak cenna, potrzebna i wszechstronna pomoc na przestrzeni 10 lat. 

Podziękowania za zaangażowanie w dzieła prowadzone przez Parafialny Caritas oraz życzenia dla całego Zespołu Caritas oraz dla Darczyńców złożył Wójt Gminy Nadarzyn Pan Dariusz Zwoliński oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Danuta Wacławiak, którzy w dowód uznania i szacunku dla wykonywanej działalności wręczyli kwiaty i pamiątkowe statuetki.

Podziękowania oraz  Medal Pro Masovia dla Pani Stefani Łęckiej wręczyła Pani Agnieszka Kuźmińska – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Medal wręczany jest m.in. osobom które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza. 

Podczas trwania pikniku zapewnionych było wiele atrakcji: rozpoczęliśmy od wspólnego poloneza do którego poprowadziła nas para tancerzy z Zespołu Animatria. Swoje stoiska zaprezentowali: Grupa  Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”, Dmuchańce, malowanie buziek dla najmłodszych (NOK), stoisko rękodzielnicze pani Henryki Darnikowskiej, ścianka wspinaczkowa, którą ufundował Gminny Ośrodek Sportu, Quiz Biblijny Odnowy w Duchu Świętym, Cafe Szopka – stoisko przygotowane przez Harcerzy z Nadarzyńskiego Szczepu WATAHA im. Żołnierzy Wyklętych; ponadto harcerze przygotowali tańce i zabawy integracyjne, Specjalistyczny Samochód z Symulatorem z Urzędu Marszałkowskiego  w Warszawie, stoisko Straży Gminnej, stoisko Firmy Hetman, punkt DKMS Polska – rejestracja  potencjalnych dawców szpiku, stoisko SPG ZOZ Nadarzyn, Klub Sportowy Baseball - Akademia Schaby, Fotobudka – pamiątkowe zdjęcie z napisem 100 Lat Niepodległej, występ iluzjonisty, stoisko z zabawkami, Food Truck. Stałym elementem Pikniku Rodzinnego jest stoisko Edukacyjnego Namiotu Profilaktycznego – gdzie odbywały się zajęcia profilaktyczno-edukacyjne prowadzone przez trenera i animatora na temat profilaktyki uzależnień. Do dyspozycji uczestników pikniku były też ulotki, baloniki i bransoletki promujące zdrowy styl życia.

 

Ważnym elementem upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była wystawa przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące w Nadarzynie, gdzie mogliśmy oglądać unikatowe eksponaty zbierane przez uczniów i nauczycieli oraz wystawę                          pt. WYSTAWA „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ”, którą udostępniła Biblioteka Publiczna w Nadarzynie. Wystawa powstała przy wykorzystaniu pakietu materiałów edukacyjnych udostępnionych w ramach projektu „Dla Niepodległej” (program realizowany przez PERN S.A., we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Akt Nowych). Wystawa składała się z 14 plansz edukacyjnych, ilustrowanych archiwalnymi fotografiami. Przedstawiała wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości oraz sylwetki Polaków – ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Dowbora-Muśnickiego, Władysława Grabskiego, Władysława Sikorskiego, Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego, Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego, Zofii Moraczewskiej, Eugeniusza Kwiatkowskiego, kard. Aleksandra Kakowskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa.

Jak co roku pomagali nam: Komisariat Policji w Nadarzynie, Straż Gminna w Nadarzynie oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Nadarzyna (w dniu pikniku udostępniona była do zwiedzania Izba Pamięci, której inicjatorem, osobą zabiegającą, zbierającą i dbającą o eksponaty był śp. druh Leon Giżycki.

Wyjątkowym wydarzeniem pikniku jest Bieg Rodzinny o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn. W poprzednich latach bieg odbywał się pod patronatem śp. Janusz Grzyba – wieloletniego Wójta, człowieka z pasją, wizją, o wielkim sercu, zasłużonego dla naszej lokalnej społeczności.

W tym roku X Nadarzyński Bieg Rodzinny rozpoczął i wręczał puchary Pan Dariusz Zwoliński Wójt Gminy Nadarzyn oraz Pan Jacek Nowocień Sędzia X Biegu Rodzinnego.

Bieg odbył się w dwóch kategoriach: kobiety i mężczyźni. Brama startowa oraz koszulki białe i czerwone nawiązywały do naszych barw narodowych. Tradycyjnie uhonorowane zostały 3 najliczniejsze rodziny oraz najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu. Wśród uczestników biegu rozlosowane były liczne nagrody w tym rowery – jeden ufundowany przez Gminę Nadarzyn; drugi przez Pizzerię Margaritę z Nadarzyna. Fundatorami pozostałych nagród byli: Gmina Nadarzyn (gadżety sportowe), Pizzeria Margarita (bony na pizzę), Kwiaciarnia Suchy Badyl (bukiety kwiatów dla zwycięzców biegu w poszczególnych kategoriach i bony podarunkowe), Milan Sport (karnety na zajęcia sportowe), Pani Henryka Darnikowska (pluszaki rękodzieło), GODM Tęcza (gadżety sportowe oraz upominki dla najmłodszego i najstarszego uczestnika biegu).

Nasz Piknik to także występy artystyczne; co roku promujemy dzieci i młodzież z naszej Gminy, i tak wystąpili: Zespół Wesołe Nutki oraz uczniowie z Koła Muzycznego Szkoły Podstawowej z Nadarzyna, dzieci z Przedszkola Jupik z Nadarzyna oraz dzieci z GODM Tęcza. Na zakończenie mogliśmy wysłuchać koncertu Orkiestry OSP Nadarzyn. W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie i rozdanie nagród dla laureatów  V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Barwy dzieciństwa – Sen o wolności”.

Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim Państwu za obecność, udział, pomoc, zaangażowanie, pomysły, dobrą energię, życzliwość i włączenie się we wspólne, radosne, rodzinne spotkanie ! W imieniu Organizatorów, Krystyna Masłowska - dyrektor GODM Tęcza.
 


© Gminne Ognisko Dziecięco-Młodzieżowe "Tęcza"

Projekt i realizacja: 10M